wxmaxima - en to fi translation catalogue (547 entries)

en: 
    
    wxWidgets: %d.%d.%d
    Unicode support: %s
fi: 
    
    wxWidgetit: %d.%d.%d
    Unicode-tuki: %s

en: 
    Maxima version:
fi: 
    Maximan versio:

en: 
    Not connected.
fi: 
    Ei yhdistetty.

en:       -l <name>
fi:       -l <nimi>

en: "Copy LaTeX" adds equation markers
fi: "Kopioi LaTeX" lisää kaavamerkinnät

en: %i cells in evaluation queue
fi: %i solua arviointijonossa

en: &Apropos...
fi: &Etsi merkkijono...

en: &Batch File...	Ctrl+B
fi: &Komentojonotiedosto...	Ctrl+B

en: &Boundary Value Problem...
fi: &Raja-arvotehtävä

en: &Calculus
fi: &Analyysi

en: &Canonical Form
fi: &Kanoninen muoto

en: &Characteristic Polynomial...
fi: &Karakteristinen polynomi...

en: &Clear Memory
fi: &Tyhjennä muisti

en: &Combine Factorials
fi: &Yhdistä kertomat

en: &Complex Simplification
fi: &Kompleksi Sieventäminen

en: &Continued Fraction
fi: &Ketjumurtoluku

en: &Copy	Ctrl+C
fi: &Kopioi	Ctrl+C

en: &Determinant
fi: &Determinantti

en: &Differentiate...
fi: Derivoi...

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Eliminate Variable...
fi: &Poista muuttuja...

en: &Enter Matrix...
fi: &Syötä Matriisi...

en: &Example...
fi: &Esimerkki...

en: &Expand Expression
fi: &Laajenna lauseke

en: &Expand Trigonometric
fi: &Laajenna trigonometrinen

en: &Exponentialize
fi: &Muunna eksponenttimuotoon

en: &Export...
fi: &Vie...

en: &Factor Expression
fi: &Jaa tekijöihin

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Find Root...
fi: &Etsi juuri...

en: &Generate Matrix...
fi: &Luo matriisi...

en: &Greatest Common Divisor...
fi: &Suurin yhteinen tekijä

en: &Help
fi: O&hje

en: &Integrate...
fi: &Integroi...

en: &Interrupt	Ctrl+G
fi: &Keskeytä	Ctrl+G

en: &Invert Matrix
fi: &Käännä Matriisi

en: &Load Package...	Ctrl+L
fi: &Lataa Pakettu...	Ctrl+L

en: &Maxima help
fi: &Maximan ohje

en: &Modulus Computation...
fi: &Modulo-laskenta...

en: &Numeric
fi: &Numeerinen

en: &Open...	Ctrl+O
fi: &Avaa...	Ctrl+0

en: &Plot
fi: &Kuvaaja

en: &Print...	Ctrl+P
fi: &Tulosta...	Ctrl+P

en: &Restart Maxima
fi: &Käynnistä Maxima uudelleen

en: &Roots of Polynomial (Real)
fi: &Polynomien juuret (Reaali)

en: &Save	Ctrl+S
fi: &Tallenna	Ctrl+S

en: &Simplify
fi: &Sievennä

en: &Simplify Expression
fi: &Sievennä lauseke

en: &Simplify Factorials
fi: &Sievennä kertomat

en: &Simplify Trigonometric
fi: &Sievennä trigonometriset

en: &Solve...
fi: &Ratkaise...

en: &Transpose Matrix
fi: &Transponoi matriisi

en: &Trigonometric Simplification
fi: &Trigonometrinen sieventäminen

en: (Use default language)
fi: (Käytä oletuskieltä)

en: ... [suppressed additional lines since the output is longer than allowed in the configuration]
fi: ...[piilotettu lisärivejä sillä tuloste on pidempi kuin asetuksissa sallitaan]

en: A 'horizontal cursor' was introduced in wxMaxima 0.8.0. It looks like a horizontal line between cells. It indicates where a new cell will appear if you type or paste text or execute a menu command.
fi: 'Horisontaalinen kursori' lisättiin wxMaximan 0.8.0 versioon. Se näyttää vaakasuuntaiselta viivalta solujen välissä. 'Horisontaalinen kursori' näyttää minne uusi solu muodostetaan kirjoittaessasi tai liitttäessäsi tekstiä tai suorittaessasi valikkokomennon.

en: A&t Value...
fi: &Kohdassa...

en: Abort evaluation on error
fi: Virhe

en: About
fi: Tietoja

en: About wxMaxima
fi: Tietoja wxMaximasta

en: Ad&joint Matrix
fi: &Adjungoi matriisi

en: Add a directory to search path
fi: Lisää hakemisto hakupolkuun

en: Add dir to path:
fi: Lisää hakemisto polkuu:

en: Add to &Path...
fi: Lisää &Polkuun...

en: Additional parameters for maxima
fi: Lisäparametreja maximaan

en: All variable names
fi: Kaikki muuttujanimet

en: All|*
fi: Kaikki | *

en: Apply function to a list
fi: Sovella funktiota listaan

en: Apropos
fi: Etsi merkkijono

en: Array:
fi: Taulukko:

en: Ask to save untitled documents
fi: Ehdota nimettömien asiakirjojen tallentamista

en: Barsplot...
fi: Palkkikaavio...

en: Bat files (*.bat)|*.bat|All|*
fi: Bat-tiedostot (*.bat) | *.bat | Kaikki | *

en: Batch File
fi: Komentojonotiedosto

en: Bold
fi: Lihavoi

en: Boxplot...
fi: Laatikkokaavio...

en: Bug: Got a question but no cell to answer it in
fi: Virhe: Kysymykselle ei ole vastaussolua

en: Build &Info
fi: Versio&tiedot

en: C&hange Variable...
fi: &Vaihda muuttuja

en: C&onfigure
fi: &Määritä

en: Calculate &Product...
fi: Laske &tulo...

en: Calculate Su&m...
fi: Laske &summa...

en: Calculate modulus:
fi: Laske modulus:

en: Calculate numeric value of the last result
fi: Laske likiarvo edelliselle tulokselle

en: Calculate products
fi: Laske tulot

en: Calculate sums
fi: Laske summat

en: Can not connect to the web server.
fi: Ei yhteyttä palvelimeen

en: Can not download version info.
fi: Versiotiedon lataaminen ei onnistu

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Canonical (tr)
fi: Kanoninen (tr)

en: Catalan
fi: Katalaani

en: Ce&ll
fi: Solu

en: Cell ends in a backslash
fi: Solu päättyy kenoviivaan

en: Change &2d Display
fi: Vaihda &2d Näyttö

en: Change variable
fi: Vaihda muuttuja

en: Change variable in integral or sum
fi: Vaihda muuttujaa integroinnissa tai summaamisessa

en: Char poly
fi: Karakteristinen polynomi:

en: Check for Updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Chi
fi: Khii

en: Choose font
fi: Valitse fontti

en: Classes:
fi: Luokat:

en: Close	Ctrl+W
fi: Sulje	Ctrl+W

en: Close window
fi: Sulkee ikkunan

en: Code highlighting: Comments
fi: Koodin korostus: Kommentit

en: Code highlighting: End of line
fi: Koodin korotus: Rivin loppu

en: Code highlighting: Functions
fi: Koodin korostus: Funktiot

en: Code highlighting: Numbers
fi: Koodin korostus: Numerot

en: Code highlighting: Operators
fi: Koodin korostus: Operaattorit

en: Code highlighting: Strings
fi: Koodin korostus: Merkkijonot

en: Code highlighting: Variables
fi: Koodin korotus: Muuttujat

en: Col. names:
fi: Sarakkeiden nimet:

en: Columns:
fi: Sarakkeet:

en: Complete word
fi: Täydennä sana

en: Completely stop maxima and restart it
fi: Pysäytä maxima kokonaan ja käynnistä se uudelleen

en: Compute the adjoint matrix
fi: Laske adjungoitu matriisi

en: Compute the determinant of a matrix
fi: Laske matriisin determinantti

en: Compute the greatest common divisor
fi: Laske suurin yhteinen tekijä

en: Compute the inverse of a matrix
fi: Laske käänteismatriisi

en: Compute the least common multiple (do load(functs) before using)
fi: Laske pienin yhteinen jaettava (lataa (load) funktiot ennen käyttöä)

en: Condition:
fi: Ehto:

en: Config file (*.ini)|*.ini
fi: Asetustiedosto (*.ini)|*.ini

en: Configure wxMaxima
fi: Määrittele wxMaxima

en: Convert binomials, beta and gamma function to factorials
fi: Muunna binomit, beta- ja gamma funktiot kertomiksi

en: Convert binomials, factorials and beta function to gamma function
fi: Muunna binomit, kertoimet ja betafunktiot gammafunktioksi

en: Convert complex expression to polar form
fi: Muunna kompleksilauseke polaarimuotoon

en: Convert logarithm of product to sum of logarithms
fi: Muunna logaritmin tulo logaritmien summaksi

en: Convert sum of logarithms to logarithm of product
fi: Muunna logaritmien summa tulon logaritmiksi

en: Convert trigonometric functions to exponential form
fi: Muunna trigonometrinen funktio eksponenttimuotoon

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy Previous Input	Ctrl+I
fi: Kopioi aiempi syöte	Ctrl+I

en: Copy Previous Output	Ctrl+U
fi: Kopioi aiempi tuloste	Ctrl+I

en: Copy as Image
fi: Kopioi kuvana

en: Copy as LaTeX
fi: Kopioi LaTeXina

en: Copy as Text	Ctrl+Shift+C
fi: Kopioi tekstinä

en: Copy selection
fi: Kopioi valitun

en: Copy selection from document as an image
fi: Kopioi valitun osan dokumenttia kuvaksi

en: Copy selection from document as text
fi: Kopioi valitun osan dokumenttia tekstiksi

en: Copy selection from document in LaTeX format
fi: Tallenna valinta asiakirjasta LaTeX-muotoon

en: Create a new cell with previous input
fi: Luo uusi solu aiemmalla syötteellä

en: Create a new cell with previous output
fi: Luo uusi solu aiemmalla tulosteella

en: Cursor
fi: Kursori

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut selection
fi: Leikkaa valitun

en: Czech
fi: Tsekki

en: Danish
fi: Tanska

en: Data Matrix:
fi: Datamatriisi:

en: Data file (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt
fi: Datatiedosto  (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt

en: Default
fi: Oletus

en: Delete
fi: Poista

en: Delete F&unction...
fi: Poista f&unktio...

en: Delete Selection
fi: Poista valittu

en: Delete V&ariable...
fi: Poista &muuttuja...

en: Delete a function
fi: Poistaa funktion

en: Delete a variable
fi: Poistaa muuttujan

en: Delete all values from memory
fi: Poista kaikki arvot muistista

en: Delete function(s):
fi: Poista funktio(t):

en: Delete variable(s):
fi: Poista muuttuja(t):

en: Delta
fi: delta

en: Derivative:
fi: Derivaatta:

en: Deviation...
fi: Derivointi...

en: Di&vide Polynomials...
fi: &Jaa polynomit...

en: Diff...
fi: Deri...

en: Differentiate
fi: Derivoi

en: Differentiate expression
fi: Derivoi lauseke

en: Differentiate...
fi: Derivoi...

en: Direction:
fi: Suunta:

en: Display Te&X Form
fi: Näytä Te&X muoto

en: Display algorithm
fi: Näytä algoritmi

en: Display last result in TeX form
fi: Näytä viimeisin tulos TeX-muodossa

en: Display time used for evaluation
fi: Näytä evaluointiin käytetty aika

en: Divide
fi: Jaa

en: Divide Cell
fi: Jaa solu

en: Divide numbers or polynomials
fi: Jaa luvut tai polynomit

en: Divide this input cell into two cells
fi: Jaa tämä syötesolu kahdeksi soluksi

en: Document background
fi: Asiakirjan tausta

en: Don't save
fi: Älä tallenna

en: E&quations
fi: &Yhtälöt

en: E&xit	Ctrl+Q
fi: &Poistu	Ctrl+Q

en: Eige&nvectors
fi: Omi&naisvektrorit

en: Eigen&values
fi: Ominaisar&vot

en: Eliminate
fi: Eliminoi

en: Eliminate a variable from a system of equations
fi: Eliminoi muuttuja yhtälöryhmästä

en: End of proof
fi: Todistuksen loppu

en: English
fi: Englanti

en: Enter Data
fi: Syötä data

en: Enter Matrix...
fi: Syötä matriisi...

en: Enter a matrix
fi: Syötä matriisi

en: Enter matrix
fi: Syötä matriisi

en: Epsilon
fi: Epsilon:

en: Equation(s):
fi: Yhtälö(t):

en: Equation:
fi: Yhtälö:

en: Equations:
fi: Yhtälöt:

en: Error
fi: Virhe

en: Error!
fi: Virhe!

en: Eta
fi: Eeta

en: Evaluate All Cells	Ctrl+Shift+R
fi: Evaluoi kaikki solut	Ctrl+R

en: Evaluate All Visible Cells	Ctrl+R
fi: Evaluoi kaikki näkyvät solut	Ctrl+R

en: Evaluate Cell(s)
fi: Laske Solu(t)

en: Evaluate active or selected cell(s)
fi: Laske aktiivinen tai valitut solu(t)

en: Evaluate all cells in the document
fi: Laske asiakirjan kaikki solut

en: Evaluate all visible cells in the document
fi: Laske kaikki näkyvät solut	Ctrl+R

en: Example
fi: Esimerkki

en: Example text
fi: Esimerkkiteksti

en: Expand
fi: Laajenna

en: Expand (tr)
fi: Laajenna (tr)

en: Expand Expression
fi: Laajenna lauseke

en: Expand Logarithms
fi: Laajenna logaritmit

en: Expand an expression
fi: Laajenna lauseke

en: Expand trigonometric expression
fi: Laajenna trigonometrinen lauseke

en: Export
fi: Vie

en: Expression
fi: Lauseke

en: Expression:
fi: Lauseke:

en: Factor
fi: Tekijä

en: Factor Complex
fi: Kompleksitekijä

en: Factor Expression
fi: Lauseketekijä

en: Factor an expression
fi: Lausekkeen tekijä

en: File
fi: Tiedosto

en: File could not be opened
fi: Tiedostoa ei voi avata

en: File not found
fi: Tiedosto ei löydy

en: Find
fi: Etsi

en: Find	Ctrl+F
fi: Etsi	Ctrl+F

en: Find &Limit...
fi: &Etsi raja-arvo...

en: Find Minimum...
fi: Etsi minimi...

en: Find Root...
fi: Etsi juuri...

en: Find a limit of an expression
fi: Etsi lausekkeen raja-arvo

en: Find all roots of a polynomial
fi: Etsi kaikki polynomin juuret

en: Find all roots of a polynomial (bfloat)
fi: Etsi kaikki polynomin juuret (bfloat)

en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find and replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find eigenvalues of a matrix
fi: Etsi matriisin ominaisarvot

en: Find eigenvectors of a matrix
fi: Etsi matriisin ominaisvektorit

en: Find minimum
fi: Etsi minimi

en: Find real roots of a polynomial
fi: Ratkaise polynomin reaalijuuret

en: Find root
fi: Etsi juuri

en: Fold All	Ctrl+Alt+[
fi: Piilota kaikki	Ctrl+Alt+[

en: Fold all sections
fi: Piilota kaikki kappaleet

en: Follow
fi: Seuraa

en: Font used for display in document.
fi: Asiakirjassa näytettävä fontti.

en: Font used for displaying math characters in document.
fi: Asiakirjassa matemaatisten merkkien näyttämiseen käytettävä fontti

en: Fonts
fi: Fontit

en: French
fi: Ranska

en: From:
fi: Mistä:

en: Function
fi: Funktio

en: Function names
fi: Funktioiden nimet

en: Function(s):
fi: Funktio(t):

en: Function:
fi: Funktio:

en: GCD
fi: SYT

en: GIF image (*.gif)|*.gif
fi: GIF kuva (*.gif)|*.gif

en: Galician
fi: Galicia

en: Gamma
fi: gamma

en: General Math
fi: Yleinen Matematiikka

en: General Math	Alt+Shift+M
fi: Yleinen Matematiikka	Alt+Shift+M

en: Generate Matrix
fi: Luo matriisi

en: Generate Matrix from Expression...
fi: Luo matriisi lausekkeesta...

en: Generate a matrix from a 2-dimensional array
fi: Muodosta matriisi 2-ulotteisesta taulukosta

en: German
fi: Saksa

en: Greek
fi: Kreikka

en: Help
fi: Ohje

en: Hide All Toolbars	Alt+Shift+-
fi: Piilota kaikki työkalupalkit	Alt+Shift+-

en: Hide all panes
fi: Piilota kaikki paneelit

en: Highlight (dpart)
fi: Korosta (dpart)

en: Histogram
fi: Histogrammi

en: Histogram...
fi: Histogrammi...

en: History
fi: Historia

en: History	Alt+Shift+I
fi: Historia	Alt+Shift+H

en: Horizontal cursor works like a normal cursor, but it operates on cells: press up or down arrow to move it, holding down Shift while moving will select cells, pressing backspace or delete twice will delete a cell next to it.
fi: Horisontaalinen kursori toimii kuten tavallinenkin kursori, mutta sitä käytetään soluissa: siirtääksesi kursoria ylös tai alas käytä nuolinäppäimiä, liikkuessasi ja pitäessäsi Shiftin pohjassa solut valikoituvat, painaessasi askelpalautinta/backspacea tai deleteä kahdesti poistaa solun kursorin vierestä.

en: Hungarian
fi: Unkari

en: If your calculation is taking too long to evaluate, you can try 'Maxima->Interrupt' or 'Maxima->Restart Maxima' menu commands.
fi: Jos laskutoimituksesi laskeminen kestää liian kauan, voit käyttää 'Maxima->Keskeytä' tai 'Maxima->Uudelleenkäynnistä Maxima' valikkokomentoja.

en: Image
fi: Kuva

en: Infinity
fi: Ääretön

en: Info about Maxima build
fi: Tietoa Maximan versiosta

en: Insert
fi: Lisää

en: Insert &Section Cell	Ctrl+3
fi: Lisää &kappalesolu	Ctrl+3

en: Insert &Text Cell	Ctrl+1
fi: Lisää tekstisolu	Ctrl+1

en: Insert Cell	Alt+Shift+C
fi: Lisää solu	Alt+Shift+C

en: Insert Image
fi: Lisää kuva

en: Insert Image...
fi: Lisää kuva...

en: Insert Page Break
fi: Lisää sivunvaihto

en: Insert S&ubsection Cell	Ctrl+4
fi: Lisää &alikappalesolu	Ctrl+4

en: Insert S&ubsubsection Cell	Ctrl+5
fi: Lisää &alialikappalesolu	Ctrl+4

en: Insert Section Cell
fi: Lisää kappalesolu

en: Insert Subsection Cell
fi: Lisää alikappalesolu

en: Insert Subsubsection Cell
fi: Lisää alialikapplesolu

en: Insert T&itle Cell	Ctrl+2
fi: Lisää O&tsikkosolu	Ctrl+2

en: Insert Text Cell
fi: Lisää tekstisolu

en: Insert Title Cell
fi: Lisää otsikkosolu

en: Insert a new input cell
fi: Lisää uusi syötesolu

en: Insert a new section cell
fi: Lisää uusi kappalesolu

en: Insert a new subsection cell
fi: Lisää uusi alikapplesolu

en: Insert a new subsubsection cell
fi: Lisää uusi alialikappalesolu

en: Insert a new text cell
fi: Lisää uusi tekstisolu

en: Insert a new title cell
fi: Lisää uusi otsikkosolu

en: Insert a page break
fi: Lisää sivunvaihto

en: Integral sign
fi: Integraali merkki

en: Integral/Sum:
fi: Integraali/Summa:

en: Integrate
fi: Integroi

en: Integrate (risch)
fi: Integroi (risch)

en: Integrate expression
fi: Integroi lauseke

en: Integrate expression with Risch algorithm
fi: Integroi lauseke Rischin algoritmilla

en: Integrate...
fi: Integroi...

en: Interrupt
fi: Keskeytä

en: Interrupt current computation
fi: Keskeytä laskutoimitus

en: Iota
fi: Ioota

en: Italian
fi: Italia

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Japanese
fi: Japani

en: Kappa
fi: kappa

en: LCM
fi: pyj

en: Lambda
fi: lambda

en: Language:
fi: Kieli:

en: Least Common Multiple...
fi: Pienin yhteinen jaettava...

en: Least Squares Fit
fi: Pienimmän neliösumman sovitus

en: Least Squares Fit...
fi: Pienimmän neliösumman sovitus...

en: Linear Regression...
fi: Lineaarinen regressio...

en: List(s):
fi: Lista(t):

en: List:
fi: Lista:

en: Load
fi: Lataa

en: Load style from file
fi: Lataa tyyli tiedostosta

en: Main Toolbar	Alt+Shift+B
fi: Päätyökalupalkki	Alt+Shift+B

en: Make &List...
fi: Tee &lista...

en: Make list
fi: Tee lista

en: Math font:
fi: Matematiikka fontti:

en: Mathematical Symbols
fi: Matemaattiset merkit

en: Matrix
fi: Matriisi

en: Matrix name:
fi: Matriisin nimi:

en: Matrix:
fi: Matriisi:

en: Maxima is calculating
fi: Maxima laskee

en: Maxima questions
fi: Maxima-kysymykset

en: Merge Cells
fi: Yhdistä solut

en: Merge the text from two input cells into one
fi: Yhdistä kahden syötetyn solun teksti yhteen soluun

en: Name:
fi: Nimi:

en: New
fi: Uusi

en: New	Ctrl+N
fi: Uusi	Ctrl+N

en: New document
fi: Uusi asiakirja

en: New variable:
fi: Uusi muuttuja:

en: Next Command	Alt+Down
fi: Seuraava komento	Alt+Down

en: No
fi: Ei

en: No dollar ($) or semicolon (;) at the end of command
fi: Ei dollarimerkkiä ($) tai puolipistettä (;) komennon loppuun

en: Norwegian
fi: Norja

en: Not a valid matrix dimension!
fi: Kelvoton matriisin dimensio!

en: Number of equations:
fi: Yhtälöiden lukumäärä:

en: OK
fi: Ok

en: Old variable:
fi: Vanha muuttuja:

en: Omega
fi: Oomega

en: Open
fi: Avaa

en: Open Recent
fi: Avaa viimeisin

en: Open a document
fi: Avaa asiakirja

en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

en: Open document
fi: Avaa asiakirja

en: Open matrix
fi: Avaa matriisi

en: Outdated cells
fi: Vanhentuneet solut

en: Pagebreak
fi: Sivunvaihto

en: Parallel to
fi: Yhdensuuntaiset

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste	Ctrl+V
fi: Liitä	Ctrl+V

en: Paste from clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: Paste text from clipboard
fi: Liitä teksti leikepöydältä

en: Perpendicular to
fi: Kohtisuorassa

en: Phi
fi: Fii

en: Pi
fi: Pii

en: Piechart...
fi: Sektoridiagrammi...

en: Plot &2d...
fi: Kuvaaja &2d...

en: Plot &3d...
fi: Kuvaaja &3d...

en: Plot &Format...
fi: &Kuvaajamuoto

en: Plot 2D
fi: Kuvaaja 2D

en: Plot 2D...
fi: Kuvaaja 2D...

en: Plot 3D
fi: Kuvaaja 3D

en: Plot 3D...
fi: Kuvaaja 3D...

en: Plot format
fi: Kuvaajamuoto

en: Plot in 2 dimensions
fi: Kaksiulotteinen kuvaaja

en: Plot in 3 dimensions
fi: Kolmiulotteinen kuvaaja

en: Point:
fi: Piste:

en: Polish
fi: Puola

en: Polynomial 1:
fi: Polynomi 1:

en: Polynomial 2:
fi: Polynomi 2:

en: Portuguese (Brazilian)
fi: Portugali (Brasilian)

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Print
fi: Tulosta

en: Print document
fi: Tulosta asiakirja

en: Psi
fi: Psii

en: Redo	Ctrl+Y
fi: Tee uudelleen	Ctrl+Y

en: Redo last change
fi: Tekee edellisen muutoksen uudelleen

en: Restart Maxima
fi: Uudelleenkäynnistä Maxima

en: Rho
fi: Rhoo

en: Rows:
fi: Rivit:

en: Russian
fi: Venäjä

en: Sample 1:
fi: Esimerkki 1:

en: Sample 2:
fi: Esimerkki 2:

en: Sample:
fi: Esimerkki:

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Animation...
fi: Tallenna animaatio...

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save As...	Shift+Ctrl+S
fi: Tallenna nimellä...	Shift+Ctrl+S

en: Save Image...
fi: Tallenna kuva...

en: Save Selection to Image
fi: Tallenna valinta kuvaksi

en: Save Selection to Image...
fi: Tallenna valinta kuvaksi...

en: Save animation to file
fi: Tallenna animaatio tiedostoksi

en: Save document
fi: Tallenna asiakirja

en: Save document as
fi: Tallenna asiakirja nimellä

en: Save selection to file
fi: Tallenna valinta tiedostoksi

en: Save style to file
fi: Tallenna tyyli tiedostoksi

en: Saving failed.
fi: Tallentaminen epäonnistui.

en: Saving successful.
fi: Tallentaminen onnistui.

en: Saving...
fi: Tallentaa...

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select All	Ctrl+A
fi: Valitse kaikki	Ctrl+A

en: Select Maxima program
fi: Valitse Maxima ohjelma

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Set Zoom
fi: Suurennos

en: Set zoom to 100%
fi: Suurennos 100%

en: Set zoom to 120%
fi: Suurennos 120%

en: Set zoom to 150%
fi: Suurennos 150%

en: Set zoom to 200%
fi: Suurennos 200%

en: Set zoom to 300%
fi: Suurennos 300%

en: Set zoom to 80%
fi: Suurennos 80%

en: Setup modulus computation
fi: Aseta modulo-laskenta

en: Show &Definition...
fi: Näytä &Määritelmä...

en: Show &Functions
fi: Näytä &Funktiot

en: Show &Tips...
fi: Näytä &Vinkit...

en: Show &Variables
fi: Näytä &Muuttujat

en: Show a tip
fi: Näytä vihje

en: Show all commands similar to:
fi: Näytä kaikki samanlaiset komennot:

en: Show commands similar to
fi: Näytä kaikki samanlaiset komennot

en: Show defined functions
fi: Näytä määritellyt funktiot

en: Show defined variables
fi: Näytä määritellyt muuttujat

en: Show definition of a function
fi: Näytä funktion määrittely

en: Show wxMaxima help
fi: Näytä Maxima ohje

en: Simplify
fi: Sievennä

en: Simplify &Radicals
fi: Sievennä &juuret

en: Simplify (r)
fi: Sievennä (r)

en: Simplify (tr)
fi: Sievennä (tr)

en: Simplify Expression
fi: Sievennä lauseke

en: Simplify rational expression
fi: Sievennä rationaalilauseke

en: Simplify trigonometric expression
fi: Sievennä trigonometrinen lauseke

en: Solution:
fi: Ratkaisu:

en: Solve
fi: Ratkaise

en: Solve &Algebraic System...
fi: Ratkaise algebrallinen &yhtälöryhmä

en: Solve &Linear System...
fi: Ratkaise lineaarinen &yhtälöryhmä

en: Solve (to_poly)...
fi: Ratkaise (to_poly)...

en: Solve algebraic system
fi: Ratkaise algebrallinen &yhtälöryhmä

en: Solve equation(s)
fi: Ratkaise yhtälö(t)

en: Solve linear system
fi: Ratkaise lineaarinen &yhtälöryhmä

en: Solve linear system of equations
fi: Ratkaise lineaarinen yhtälöryhmä

en: Solve...
fi: Ratkaise...

en: Spanish
fi: espanja

en: Start Animation
fi: Aloita animaatio

en: Start or Stop animation
fi: Aloita tai lopeta animaatio

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Statistics	Alt+Shift+S
fi: Tilastot	Alt+Shift+ S

en: Strings
fi: Merkkijonot

en: Style
fi: Tyyli

en: Styles
fi: Tyylit

en: Substitute
fi: Korvaa

en: Substitute...
fi: Korvaa...

en: Sum
fi: Summa

en: Sum sign
fi: Summa-merkki

en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: Tau
fi: tau

en: Taylor series:
fi: Taylorin sarjat:

en: Text
fi: Teksti

en: Text cell
fi: Tekstisolu

en: Text equal to selection
fi: Teksti vastaa valintaa

en: Theta
fi: Theeta

en: Title
fi: Otsikko

en: To &Bigfloat
fi: &Liukuluvuksi (Bigfloat)

en: To &Float
fi: &Liukuluvuksi (Float)

en: To Float
fi: Liukuluvuksi (Float)

en: To Numeri&c	Ctrl+Shift+N
fi: N&umeeriseksi	Ctrl+Shift+N

en: Transpose a matrix
fi: Transponoi matriisi

en: Turkish
fi: Turkki

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Undo	Ctrl+Z
fi: Kumoa	Ctrl+Z

en: Undo last change
fi: Kumoa viimeisin muutos

en: Unfold All	Ctrl+Alt+]
fi: Näytä kaikki	Ctrl+Alt+]

en: Unfold all folded sections
fi: Näytä piilotetut kappaleet	Ctrl+Alt+]

en: Unterminated string.
fi: Päättymätön merkkijono.

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Upper bound:
fi: Yläraja:

en: Use centered dot character for multiplication
fi: Käytä keskitettyä pistettä kertolaskuissa

en: Value:
fi: Arvo

en: Variable(s):
fi: Muuttuja(t)

en: Variable:
fi: Muuttuja

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Variables:
fi: Muuttujat:

en: Variance...
fi: Varianssi...

en: View
fi: Näkymä

en: Warning
fi: Varoitus

en: Welcome to wxMaxima
fi: Tervetuloa wxMaximaan

en: Worksheet
fi: Työkirja

en: Xi
fi: Ksii

en: Yes
fi: Kyllä

en: You can access the last output using the variable '%'. You can access the output of previous commands using variables '%on' where n is the number of output.
fi: Pääset käyttämään viimeistä tulostetta muuttujalla '%'. Pääset käyttämään aiempien komentojen tulosteita muuttujalla '%on' jossa n on tulosteen numero.

en: You can evaluate your whole document by using 'Cell->Evaluate All Cells' menu command or the appropriate key shortcut. The cells will be evaluated in the order they appear in the document.
fi: Voit laskea koko dokumentin käyttämällä 'Solu -> Laske kaikki solut' valikkokomentoja tai komennon näppäinyhdistelmällä. Solut lasketaan asiakirjassa olevan esiintymisjärjestyksensä mukaisesti.

en: You can hide output part of cells by clicking in the triangle on the left side of cells. This works on text cells also.
fi: Voit piilottaa solujen tulososuuden painamalla solujen vasemman reunan kolmikulmiota. Sama toimii myös tekstisoluissa.

en: You can select multiple cells either with a mouse - click'n'drag from between cells or from a cell bracket on the left - or with a keyboard - hold down Shift while moving the horizontal cursor - and then operate on selection. This comes in handy when you want to delete or evaluate multiple cells.
fi: Voit valita useita soluja joko hiirellä - napsauta ja raahaa solujen välillä tai vasemmalta soluryhmästä - tai näppäimistöllä - pidä Shift pohjassa liikuttaessasi horisontaalista kursoria - ja järjestele valintoja. Tällä tavoin on näppärää poistaa tai arvioida useita soluja kerralla.

en: You have version %s. Current version is %s.
    
    Select OK to visit the wxMaxima webpage.
fi: Tämä versio on %s. Viimeisin julkaistuversio on %s.
    
    Valitse OK käydäksesi wxMaximan sivustolla.

en: Your changes will be lost if you don't save them.
fi: Tekemäsi muutokset häviävät ellet tallenna niitä.

en: Your version of wxMaxima is up to date.
fi: wxMaximassasi on viimeisin päivitys.

en: Zeta
fi: Zeeta

en: Zoom &In	Ctrl++
fi: Suurenna 	Ctrl++

en: Zoom Ou&t	Ctrl+-
fi: Pienennä	Ctrl+-

en: Zoom in 10%
fi: Suurenna 10%

en: Zoom out 10%
fi: Pienennä 10%

en: [ unsaved ]
fi: [ tallentamaton ]

en: [ unsaved* ]
fi: [ tallentamaton* ]

en: alpha
fi: alfa

en: and
fi: ja

en: beta
fi: beeta

en: chi
fi: khii

en: empty
fi: tyhjä

en: equivalent
fi: ekvivalentti

en: eta
fi: eeta

en: exists
fi: on olemassa

en: greater than or equal
fi: suurempi tai yhtä suuri kuin

en: intersection
fi: leikkaus

en: iota
fi: ioota

en: less or equal
fi: pienempi tai yhtä suuri kuin

en: matrix[i,j]:
fi: matriisi[i,j]:

en: much greater than
fi: paljon suurempi kuin

en: much less than
fi: paljon pienempi kuin

en: not
fi: ei

en: not subset
fi: ei osajoukko

en: not subset or equal
fi: ei osajoukko tai yhtäsuuri

en: omega
fi: oomega

en: or
fi: tai

en: phi
fi: fii

en: pi
fi: pii

en: proportional to
fi: verrannollinen

en: psi
fi: psii

en: rho
fi: rhoo

en: subset
fi: osajoukko

en: subset or equal
fi: osajoukko tai yhtäsuuri

en: there is no
fi: Ei ole olemassa

en: theta
fi: theeta

en: to the power of 2
fi: potenssiin 2

en: to the power of 3
fi: potenssiin 3

en: union
fi: unioni

en: unsaved
fi: tallentamaton

en: untitled
fi: nimetön

en: wxMaxima configuration
fi: wxMaxima asetukset

en: wxMaxima dialogs set default values for inputs entries, one of which is '%'. If you have made a selection in your document, the selection will be used instead of '%'.
fi: wxMaxima dialogeissa oletusarvona syötteen merkinnälle on "%". Jos olet tehnyt valinnan dokumenttiin, valintaa käytetään "%" sijasta .

en: wxMaxima document
fi: wxMaxima asiakirja

en: wxMaxima encountered an error loading
fi: wxMaximalle tapahtui latausvirhe

en: xi
fi: ksii

en: yes
fi: kyllä

en: zeta
fi: zeeta
