wxmaxima0.87 - en to ja translation catalogue (742 entries)

en: 
    Not connected.
ja: 
    接続していません

en:       -X '--dynamic-space-size <int>'
ja:       -X '--dynamic-space-size <整数>'

en:       -l <name>
ja:       -l <名前>

en: "Copy LaTeX" adds equation markers
ja: LaTeXとしてコピーする際に、別行立ての数式にする

en: "implies" symbol
ja: 含意

en: &Apply to List...
ja: リストにコマンドを適用(&A)...

en: &Apropos...
ja: コマンドを探す(&A)...

en: &Batch File...	Ctrl+B
ja: バッチファイル(&B)...	Ctrl+B

en: &Boundary Value Problem...
ja: 境界条件から特殊解を求める(&B)...

en: &Calculus
ja: 微積分(&C)

en: &Canonical Form
ja: 三角関数式の整理(&C)

en: &Characteristic Polynomial...
ja: 固有多項式(&C)...

en: &Clear Memory
ja: メモリをクリア(&C)

en: &Combine Factorials
ja: 係数の結合(&C)

en: &Complex Simplification
ja: 複素関数への操作(&C)

en: &Continued Fraction
ja: 連分数で表示(&C)

en: &Copy	Ctrl+C
ja: コピー(&C)	Ctrl+C

en: &Demoivre
ja: 指数関数の変換(&D)

en: &Determinant
ja: 行列式の計算(&D)

en: &Differentiate...
ja: 微分(&D)...

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Eliminate Variable...
ja: 方程式の数を減らす(&E)...

en: &Enter Matrix...
ja: 手入力による行列生成(&E)...

en: &Example...
ja: コマンドの使用例(&E)...

en: &Expand Expression
ja: 展開(&E)

en: &Expand Trigonometric
ja: 三角関数の展開(&E)

en: &Exponentialize
ja: 三角関数の変換(&E)

en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

en: &Factor Expression
ja: 因数分解(&F)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Find Root...
ja: 解を1つ探す(&F)...

en: &Generate Matrix...
ja: 文字のみの行列生成(&G)...

en: &Greatest Common Divisor...
ja: 最大公約数(&G)...

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Integrate...
ja: 積分(&I)...

en: &Interrupt	Ctrl+G
ja: 処理を強制終了(&I)	Ctrl+G

en: &Invert Matrix
ja: 逆行列(&I)

en: &Load Package...	Ctrl+L
ja: パッケージ読込み(&L)...	Ctrl+L

en: &Map to List(s)...
ja: リストに関数を適用(&M)...

en: &Maxima help
ja: Maximaのヘルプ(&M)

en: &Modulus Computation...
ja: 法を設定する(&M)...

en: &Numeric
ja: 数値処理(&N)

en: &Open...	Ctrl+O
ja: 開く(&O)...	Ctrl+O

en: &Plot
ja: プロット(&P)

en: &Print...	Ctrl+P
ja: 印刷(&P)...	Ctrl+P

en: &Reduce Trigonometric
ja: 三角関数の結合(&R)

en: &Restart Maxima
ja: ラベル番号をリセット(&R)

en: &Roots of Polynomial (Real)
ja: 実数解のみ求める(&R)

en: &Save	Ctrl+S
ja: 上書き保存(&S)	Ctrl+S

en: &Simplify
ja: 式の変形(&S)

en: &Simplify Expression
ja: 式の整理(&S)

en: &Simplify Factorials
ja: 階乗式の整理(&S)

en: &Simplify Trigonometric
ja: 三角関数の変形(&S)

en: &Solve...
ja: 方程式を解く(&S)...

en: &Transpose Matrix
ja: 転置行列(&T)

en: &Trigonometric Simplification
ja: 三角関数への操作(&T)

en: (Use default language)
ja: （デフォルトの言語を使用）

en: A 'horizontal cursor' was introduced in wxMaxima 0.8.0. It looks like a horizontal line between cells. It indicates where a new cell will appear if you type or paste text or execute a menu command.
ja: wxMaxima 0.8.0 より「水平カーソル」が導入されました。これはセルとセルの間に現れる水平線のことです。「水平カーソル」はテキストの入力や貼り付け，メニューバーからコマンドを実行する時に，新しいセルが現れる位置を知らせます。

en: A symbol from the configuration dialogue
ja: 「設定」ダイアログで追加した記号

en: A&t Value...
ja: 初期条件の設定(&T)...

en: About
ja: wxMaximaについて

en: About wxMaxima
ja: wxMaximaについて

en: Active cell bracket
ja: アクティブセル

en: Ad&joint Matrix
ja: 余因子行列(&J)

en: Add Algebraic E&quality...
ja: 整数環に多項式の解を追加(&Q)...

en: Add a directory to search path
ja: Maximaパッケージを検索するディレクトリの追加

en: Add dir to path:
ja: 検索するディレクトリの選択：

en: Add equality to the rational simplifier
ja: 代数的整数環に整数係数の多項式の解を追加

en: Add the .wxmx file to the HTML export
ja: HTMLへのエクスポート時に .wxmx ファイルを添付する

en: Add to &Path...
ja: 検索するディレクトリを追加(&P)...

en: Additional commands to be added to the preamble of LaTeX output for pdftex.
ja: pdftexに対してのLaTeX出力のプリアンブルに追加される追加コマンド

en: Additional lines for the TeX preamble:
ja: TeXのプリアンブルに追加する行：

en: Additional parameters for Maxima (e.g. -l clisp).
ja: Maximaにパラメーターを追加（例 -l clisp）

en: Additional parameters for maxima
ja: 追加パラメーター：

en: Additional symbols for the "symbols" sidebar:
ja: 「記号」サイドバーへの追加の記号：

en: All variable names
ja: 全ての変数名

en: All|*
ja: すべてのファイル (*.*)|*

en: Apply
ja: リストにコマンドを適用

en: Apply function to a list
ja: リストにコマンドを適用（ダイアログの"関数"は"コマンド"のことです）

en: Apropos
ja: コマンド検索

en: Array:
ja: 文字：

en: Ask to save untitled documents
ja: タイトルがないドキュメントを保存するかどうか確認する

en: At value
ja: 初期条件

en: Auto-indent new lines
ja: 改行で自動インデント

en: BC2
ja: 境界条件

en: Barsplot...
ja: 棒グラフ...

en: Bat files (*.bat)|*.bat|All|*
ja: BAT ファイル (*.bat)|*.bat|すべてのファイル (*.*)|*

en: Batch File
ja: バッチファイル

en: Bitmap scale for export:
ja: ビットマップ画像として出力する際の倍率：

en: Bold
ja: 太字

en: Boxplot...
ja: 箱ひげ図...

en: Build &Info
ja: ビルド情報(&I)

en: C&hange Variable...
ja: 変数の置換(&H)...

en: C&onfigure
ja: 設定(&O)

en: Calculate &Product...
ja: 数列の総乗(&P)...

en: Calculate Su&m...
ja: 数列の総和(&M)...

en: Calculate bigfloat value of the last result
ja: 直前の計算結果を多倍長浮動小数点(bigfloat)に変換します

en: Calculate float value of the last result
ja: 直前の計算結果を浮動小数点数に変換します

en: Calculate modulus:
ja: モジュラス（法）の設定:

en: Calculate numeric value of the last result
ja: 直前の計算結果を数値に変換します

en: Calculate products
ja: 総乗を計算

en: Calculate sums
ja: 総和を計算

en: Can not connect to the web server.
ja: Webサーバーに接続できません

en: Can not download version info.
ja: バージョン情報をダウンロードできません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canonical (tr)
ja: 整理 (tri)

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Ce&ll
ja: セル(L)

en: Cell bracket
ja: セル

en: Change &2d Display
ja: 出力の表示形式を変更(&2)

en: Change the 2d display algorithm used to display math output
ja: 数式の出力形式を変更

en: Change variable
ja: 変数の置換

en: Change variable in integral or sum
ja: 未評価の積分，総和，総乗の変数を置換

en: Char poly
ja: 固有多項式

en: Check for Updates
ja: 更新の確認

en: Choose font
ja: フォントの選択

en: Classes:
ja: 区間の数：

en: Close	Ctrl+W
ja: 閉じる	Ctrl+W

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Col. names:
ja: 文字変数：

en: Columns:
ja: 列数：

en: Combine factorials in an expression
ja: 与えられた階乗とその係数を結合して一つの階乗に変換

en: Comment Selection
ja: 選択をコメント化

en: Comment selection	Ctrl+/
ja: 選択をコメント化	Ctrl+/

en: Complete word
ja: 単語補完

en: Compute continued fraction of a value
ja: 連分数を求める（連分数の段数はコマンド "cflength:＜段数＞"で変更可能）

en: Compute the adjoint matrix
ja: 余因子行列を求める

en: Compute the characteristic polynomial of a matrix
ja: 固有多項式を求めます

en: Compute the determinant of a matrix
ja: 行列式の計算

en: Compute the greatest common divisor
ja: 最大公約数を求める

en: Compute the inverse of a matrix
ja: 逆行列を求める

en: Compute the least common multiple (do load(functs) before using)
ja: 最小公倍数を求める

en: Condition:
ja: 抽出条件（複数指定可）：
    （col[i]#Xでi列のXを除外）
    （col[i]=Xでi列のXのみ抽出）

en: Config file (*.ini)|*.ini
ja: 設定ファイル (*.ini)|*.ini

en: Configure wxMaxima
ja: 設定

en: Contract Logarithms
ja: 対数の結合

en: Convert binomials, beta and gamma function to factorials
ja: 2項係数，ベータ関数およびガンマ関数を階乗に変換

en: Convert binomials, factorials and beta function to gamma function
ja: 2項係数，ベータ関数および階乗をガンマ関数に変換

en: Convert complex expression to polar form
ja: 複素関数またはその展開形を極形式に変換（指数関数として出力されます）

en: Convert complex expression to rect form
ja: 複素関数を実変数の関数と虚数iの積の形に変換

en: Convert exponential function of imaginary argument to trigonometric form
ja: 引数が複素数の指数関数を三角関数に変換

en: Convert logarithm of product to sum of logarithms
ja: 対数の展開（自動的に展開したい場合はコマンド"logexpand:super"を入力）

en: Convert sum of logarithms to logarithm of product
ja: 展開された状態の対数をまとめる

en: Convert to &Factorials
ja: 階乗に変換(&F)

en: Convert to &Gamma
ja: ガンマ関数に変換(&G)

en: Convert to &Polarform
ja: 複素関数の変換(&P)

en: Convert to &Rectform
ja: 複素関数の展開(&R)

en: Convert trigonometric expression to canonical quasilinear form
ja: 三角関数を含む有理式を整理（引数にｙπが含まれると余計に複雑になる事があります）

en: Convert trigonometric functions to exponential form
ja: 三角関数および双曲線関数を指数関数に変換

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Previous Input	Ctrl+I
ja: 直前の入力を再入力	Ctrl+I

en: Copy Previous Output	Ctrl+U
ja: 直前の入力を再入力	Ctrl+U

en: Copy as Image
ja: 画像としてコピー

en: Copy as LaTeX
ja: LaTeXとしてコピー

en: Copy as MathML
ja: MathMLとしてコピー

en: Copy as MathML (e.g. to word processor)
ja: MathMLとしてコピー

en: Copy as Text	Ctrl+Shift+C
ja: テキストとしてコピー	Ctrl+Shift+C

en: Copy as plain text
ja: 標準テキストとしてコピー

en: Copy selection
ja: コピー

en: Copy selection from document as an image
ja: 選択範囲を画像としてコピー

en: Copy selection from document as text
ja: 選択範囲をテキストとしてコピー

en: Copy selection from document in LaTeX format
ja: 選択範囲をLaTeXとしてコピー

en: Create a new cell with previous input
ja: 新しいセルに直前の入力を再入力

en: Create a new cell with previous output
ja: 直前の入力を再入力して新しいセルを挿入

en: Cursor
ja: カーソル

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut	Ctrl+X
ja: 切り取り	Ctrl+X

en: Cut selection
ja: 切り取り

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Data Matrix:
ja: データ（行列）：

en: Data file (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt
ja: データファイル (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt

en: Data:
ja: リスト/ベクトル：

en: Decompose rational function to partial fractions
ja: 指定した変数に対して部分分数分解を実行

en: Default
ja: 特別な文字列

en: Default port for communication with wxMaxima:
ja: wxMaximaとの通信に使用される既定のポート

en: Define the default speed (in frames per second) animations are played back with.
ja: アニメーションを再生する際のデフォルトのスピード（一秒あたりのフレーム数）を定義。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete F&unction...
ja: ユーザー定義関数を削除(&U)...

en: Delete Selection
ja: 選択を削除

en: Delete V&ariable...
ja: ユーザー定義変数を削除(&A)...

en: Delete a function
ja: ユーザー定義関数を削除

en: Delete a variable
ja: ユーザー定義変数を削除

en: Delete all values from memory
ja: セルの内容は保持してMaximaを起動した直後の状態にリセット

en: Delete function(s):
ja: 削除する関数名の入力：

en: Delete variable(s):
ja: 削除する変数の入力：

en: Denom. deg:
ja: 分母の最高次数：

en: Derivative:
ja: 導関数の値：

en: Deviation...
ja: 標準偏差...

en: Di&vide Polynomials...
ja: 多項式の除算(&V)...

en: Diff...
ja: 微分...

en: Differentiate
ja: 微分

en: Differentiate expression
ja: 微分

en: Differentiate...
ja: 微分...

en: Direction:
ja: 近づき方：

en: Display Te&X Form
ja: Te&X形式で出力

en: Display algorithm
ja: 表示形式

en: Display last result in TeX form
ja: 一番新しい出力をTeX形式で出力

en: Display time used for evaluation
ja: 計算に要した時間を表示

en: Divide
ja: 除算

en: Divide Cell
ja: セルの分割

en: Divide Cell	Ctrl+D
ja: セルの分割	Ctrl+D

en: Divide numbers or polynomials
ja: [商]および[余り]を出力

en: Do you want to save the changes you made in the document "%s"?
ja: ドキュメント「%s」への変更を保存しますか？

en: Document background
ja: ドキュメントの背景色

en: Documentclass for TeX export:
ja: TeXエクスポート時の文書クラス：

en: Don't save
ja: 保存しない

en: E&quations
ja: 方程式(&Q)

en: E&xit	Ctrl+Q
ja: 終了(&X)	Ctrl+Q

en: Eige&nvectors
ja: 固有ベクトル(&N)

en: Eigen&values
ja: 固有値(&V)

en: Eliminate
ja: 消去

en: Eliminate a variable from a system of equations
ja: 連立方程式から指定した変数を消去（方程式に代入）

en: End of proof
ja: 証明終了

en: English
ja: 英語

en: Enter Data
ja: 行列の各成分に任意の値を入力

en: Enter Matrix...
ja: 行列を手入力...

en: Enter a matrix
ja: 行列の各成分に任意の値を入力

en: Enter an equation for rational simplification:
ja: 整数環に解を追加するための整数係数の多項式:

en: Enter matrix
ja: 行列の入力

en: Enter new precision for bigfloats:
ja: 多倍長浮動小数点数(bigfloat)の精度を入力してください：

en: Enter the path to the Maxima executable.
ja: Maximaの実行ファイルのパスを入力

en: Epsilon:
ja: 許容誤差：

en: Equation(s):
ja: 方程式：

en: Equation:
ja: 方程式：

en: Equations:
ja: 方程式：

en: Error
ja: エラー

en: Error!
ja: エラー

en: Evaluate &Noun Forms
ja: 未評価の式を評価(&N)

en: Evaluate All Cells	Ctrl+Shift+R
ja: 全てのセルを評価	Ctrl+Shift+R

en: Evaluate All Visible Cells	Ctrl+R
ja: 表示されている全てのセルを評価	Ctrl+R

en: Evaluate Cell(s)
ja: セルを評価

en: Evaluate Cells Above	Ctrl+Shift+P
ja: カーソル位置より上の全てのセルを評価	Ctrl+Shift+P

en: Evaluate Part	Shift+Ctrl+Enter
ja: 部を評価	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Section	Shift+Ctrl+Enter
ja: セクションを評価	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Sub-Subsection	Shift+Ctrl+Enter
ja: サブサブセクションを評価	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Subsection	Shift+Ctrl+Enter
ja: サブセクションを評価	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate active or selected cell(s)
ja: アクティブ/選択セルを評価

en: Evaluate all cells in the document
ja: 全てのセルを評価

en: Evaluate all noun forms in expression
ja: 'integrateのような未評価の式を評価

en: Evaluate all visible cells in the document
ja: ドキュメント内の全てのセルを評価

en: Evaluate to point
ja: 現在位置より上のセルを再評価

en: Example
ja: 使用例

en: Example text
ja: テキストの例

en: Expand
ja: 展開

en: Expand (tr)
ja: 展開 (tri)

en: Expand Expression
ja: 展開

en: Expand Logarithms
ja: 対数の展開

en: Expand an expression
ja: 展開

en: Expand trigonometric expression
ja: 三角関数および双曲線関数の展開

en: Export
ja: エクスポート

en: Export failed.
ja: エクスポートに失敗しました

en: Export successful.
ja: エクスポートに成功しました

en: Exporting to HTML failed!
ja: エクスポートに失敗しました

en: Exporting to TeX failed!
ja: エクスポートに失敗しました

en: Exporting to maxima batch file failed!
ja: バッチファイルへのエクスポートに失敗しました

en: Exporting...
ja: エクスポート中...

en: Expression
ja: 関数

en: Expression:
ja: 関数：

en: Factor
ja: 因数分解

en: Factor Complex
ja: 複素数の範囲で因数分解

en: Factor Expression
ja: 因数分解

en: Factor an expression
ja: 因数分解（素因数分解も可能）

en: Factor an expression in Gaussian numbers
ja: 複素数の範囲で因数分解

en: Factorials and &Gamma
ja: 階乗とガンマ関数(&G)

en: Fatal error
ja: 致命的なエラー

en: File
ja: ファイル

en: File could not be opened
ja: ファイルを開けません

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: File opened
ja: ファイルを開きました

en: File you tried to open does not exist.
ja: 開こうとしたファイルは
    存在しません

en: Find
ja: 検索

en: Find	Ctrl+F
ja: テキストを検索	Ctrl+F

en: Find &Limit...
ja: 極限値(&L)...

en: Find Minimum...
ja: 極小値...

en: Find Root...
ja: 解を1つ探す...

en: Find a (unconstrained) minimum of an expression
ja: 正しい極小値を得るには開始位置の値を極小値の付近に設定してください

en: Find a limit of an expression
ja: 極限値を求める

en: Find a root of an equation on an interval
ja: 定義域内で解を1つ探す（定義域の両端の符号が同じ場合エラーを出します）

en: Find all roots of a polynomial
ja: 方程式の解を小数で求める

en: Find all roots of a polynomial (bfloat)
ja: 方程式の解を浮動小数点で求める

en: Find and Replace
ja: 検索と置換

en: Find and replace
ja: 検索と置換

en: Find eigenvalues of a matrix
ja: 固有値を求める（[固有値],[各固有値の重複]の順に表示）

en: Find eigenvectors of a matrix
ja: 固有ベクトルを求める（[固有値],[各固有値の重複],[各固有値での固有ベクトル]の順に表示）

en: Find minimum
ja: 極小値

en: Find real roots of a polynomial
ja: 方程式の実数解を有理数で求める

en: Find root
ja: 解を1つ探す

en: Find:
ja: 検索語：

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Fix reordered reference indices (of %i, %o) before saving
ja: 記録された参照インデックス（%i、%o）を保存前に固定

en: Fixed font in text controls
ja: テキスト入力ボックスで固定幅フォントを使用

en: Fold All	Ctrl+Alt+[
ja: 全て折りたたむ	Ctrl+Alt+[

en: Fold all sections
ja: すべてのセクションを折りたたむ

en: Font used for display in document.
ja: ドキュメントの表示に使用するフォント

en: Font used for displaying math characters in document.
ja: ドキュメント内で数式の表示に使用するフォント

en: Fonts
ja: フォント

en: French
ja: フランス語

en: From:
ja: 下端：

en: Function
ja: 表示

en: Function names
ja: ユーザー定義関数名

en: Function(s):
ja: 関数：

en: Function:
ja: 関数：

en: Functions for complex simplification
ja: 複素関数をを単純化するための機能

en: Functions for simplifying factorials and gamma function
ja: 階乗とガンマ関数を単純化するための機能

en: Functions for simplifying trigonometric expressions
ja: 三角関数をを単純化するための機能

en: GCD
ja: 最大公約数

en: GIF image (*.gif)|*.gif
ja: GIF ファイル (*.gif)|*.gif

en: Galician
ja: ガリシア語

en: General Math
ja: 数式処理

en: General Math	Alt+Shift+M
ja: 数式処理	Alt+Shift+M

en: Generate Matrix
ja: 行列生成

en: Generate Matrix from Expression...
ja: 関数から行列生成...

en: Generate a matrix from a 2-dimensional array
ja: 文字のみの行列を生成

en: Generate a matrix from a lambda expression
ja: i行j列の成分に関数f(i,j)の値を代入

en: German
ja: ドイツ語

en: Get &Imaginary Part
ja: 虚部を取り出す(&I)

en: Get &Series...
ja: テイラー展開(&S)...

en: Get Laplace transformation of an expression
ja: ラプラス変換を求める

en: Get Real P&art
ja: 実部を取り出す(&A)

en: Get inverse Laplace transformation of an expression
ja: ラプラス逆変換を求めます（分母の多項式は各次数が定まっている必要があります）

en: Get the Taylor or power series of expression
ja: テイラー級数またはそのベキ級数を求める

en: Get the imaginary part of complex expression
ja: 複素関数から虚部を取り出す

en: Get the real part of complex expression
ja: 複素関数から実部を取り出す

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Greek Letters
ja: ギリシャ文字

en: Greek Letters	Alt+Shift+G
ja: ギリシャ文字	Alt+Shift+G

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide All Toolbars	Alt+Shift+-
ja: 全て隠す	Alt+Shift+-

en: Hide all panes
ja: サイドバーのツールを全て隠す

en: Highlight (dpart)
ja: 強調コマンド(dpartなど)の出力

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Histogram...
ja: ヒストグラム...

en: History
ja: 入力履歴

en: History	Alt+Shift+I
ja: 入力履歴	Alt+Shift+I

en: Horizontal cursor works like a normal cursor, but it operates on cells: press up or down arrow to move it, holding down Shift while moving will select cells, pressing backspace or delete twice will delete a cell next to it.
ja: 水平カーソルは上下方向にだけ動かせます。また，Shiftを押しながら動かすとセルを選択できます。水平カーソルを表示した状態でBackspace，またはDeleteキーを二回押すと，それぞれ水平カーソルの上または下のセルを削除します。

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: IC1
ja: 特殊解

en: IC2
ja: 特殊解

en: Identical to
ja: 同一

en: If not extremely long
ja: 極端に長くない場合

en: If not very long
ja: それほど長くない場合

en: If numbers are getting longer than this number of digits they will be displayed abbreviated by an ellipsis.
ja: もし数値がこの桁数より長ければ、 数値は省略記号によって省略表示されます。

en: If you type an operator (one of +*/^=,) as the first symbol in an input cell, % will be automatically inserted before the operator, as on a graphing calculator. You can disable this feature from the 'Edit->Configure' dialog.
ja: 入力時に最初の記号として演算子（「+*/^=」のうち一つ）を入力した際、%が自動的に演算子の前に挿入されます。なお、グラフ計算でも同様です。 この機能はメニューバーの「編集」から「設定」ダイアログを開くことで無効化できます。

en: If your calculation is taking too long to evaluate, you can try 'Maxima->Interrupt' or 'Maxima->Restart Maxima' menu commands.
ja: もし入力セルの評価に時間がかかるようであれば、メニューバーの「Maxima」より「処理を強制終了」または「ラベル番号をリセット」を実行して下さい。

en: Image
ja: 画像

en: In the LaTeX output: Put exponents after an eventual subscript instead of above it. Might increase readability for some fonts and short subscripts.
ja: LaTeXへの出力において、指数を最後の下付き文字の上部ではなく、後方に配置。 いくつかのフォントや短い下付き文字の読みやすさを向上させる可能性があります。

en: Include columns:
ja: 抽出列

en: Incremental Search
ja: インクリメンタルサーチ

en: Infinity
ja: ∞

en: Info about Maxima build
ja: ビルド情報の表示

en: Initial Estimates:
ja: 開始位置：

en: Initial Value Problem (&1)...
ja: 特殊解を求める（&1階微分方程式）...

en: Initial Value Problem (&2)...
ja: 特殊解を求める（&2階微分方程式）...

en: Input labels
ja: 入力ラベル

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert % before an operator at the beginning of a cell
ja: セルの最初で演算子の前に「%」を挿入

en: Insert &Section Cell	Ctrl+3
ja: セクションセルの挿入(&S)	Ctrl+3

en: Insert &Text Cell	Ctrl+1
ja: テキストセルの挿入(&T)	Ctrl+1

en: Insert Cell	Alt+Shift+C
ja: セルの挿入	Alt+Shift+C

en: Insert Image
ja: 画像の挿入

en: Insert Image...
ja: 画像の挿入...

en: Insert Page Break
ja: 改ページの挿入

en: Insert S&ubsection Cell	Ctrl+4
ja: サブセクションセルの挿入(&U)	Ctrl+4

en: Insert S&ubsubsection Cell	Ctrl+5
ja: サブサブセクションセルの挿入	Ctrl+5

en: Insert Section Cell
ja: セクションセルの挿入

en: Insert Subsection Cell
ja: サブセクションセルの挿入

en: Insert Subsubsection Cell
ja: サブサブセクションセルの挿入

en: Insert T&itle Cell	Ctrl+2
ja: タイトルセルの挿入(&I)	Ctrl+2

en: Insert Text Cell
ja: テキストセルの挿入

en: Insert Title Cell
ja: タイトルセルの挿入

en: Insert a new input cell
ja: 入力セルを挿入

en: Insert a new section cell
ja: セクションセルを挿入

en: Insert a new subsection cell
ja: サブセクションセルを挿入

en: Insert a new subsubsection cell
ja: サブサブセクションセルを挿入

en: Insert a new text cell
ja: テキストセルを挿入

en: Insert a new title cell
ja: タイトルセルを挿入

en: Insert a page break
ja: 改ページを挿入

en: Integral sign
ja: 積分記号

en: Integral/Sum:
ja: 未評価の式：

en: Integrate
ja: 積分

en: Integrate (risch)
ja: Risch積分

en: Integrate expression
ja: 積分

en: Integrate expression with Risch algorithm
ja: Rishのアルゴリズムによる積分

en: Integrate...
ja: 積分...

en: Interrupt
ja: 強制終了

en: Interrupt current computation
ja: 処理を強制終了

en: Invalid entry for Maxima program.
    
    Please enter the path to Maxima program again.
ja: Maximaプログラムの無効なエントリです
    
    Maximaプログラムへのパスを再度入力してください

en: Inverse Laplace
ja: ラプラス逆変換

en: Inverse Laplace T&ransform...
ja: ラプラス逆変換(&R)...

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italic
ja: 斜体

en: Japanese
ja: 日本語

en: LCM
ja: 最小公倍数

en: LaTeX: Place exponents after, instead above subscripts
ja: LaTeX: 下付き文字の上部ではなく、後方に指数を置く

en: LaTeX: Use the "partial derivative" symbol to represent diff()
ja: LaTeX: diff() 関数を表すのに偏微分記号を使う

en: Label width:
ja: ラベル幅

en: Language used for wxMaxima GUI.
ja: wxMaximaのGUIに使用される言語

en: Language:
ja: 使用言語：

en: Laplace
ja: ラプラス変換

en: Laplace &Transform...
ja: ラプラス変換(&T)...

en: Least Common Multiple...
ja: 最小公倍数...

en: Least Squares Fit
ja: 最小二乗法

en: Least Squares Fit...
ja: 回帰式の係数と切片を求める...

en: Limit
ja: 極限値

en: Limit...
ja: 極限値...

en: Linear Regression...
ja: 単回帰分析...

en: List(s):
ja: リスト：

en: List:
ja: リスト：

en: Load
ja: 設定の読込み

en: Load Package
ja: パッケージ読み込み

en: Load a Maxima file using the batch command
ja: バッチ処理に使うファイルの読み込み

en: Load a Maxima package file
ja: パッケージファイルの読み込み

en: Load style from file
ja: スタイルの読み込み

en: Long Right arrow
ja: 長い右矢印

en: Lower bound:
ja: 下限：

en: Ma&p to Matrix...
ja: 行列に関数を適用(&P)...

en: Main Toolbar	Alt+Shift+B
ja: ツールバー	Alt+Shift+B

en: Make &List...
ja: リスト作成(&L)...

en: Make list
ja: リスト作成

en: Make list from expression
ja: 関数からリストを作成

en: Make substitution in expression
ja: 式中の部分式を置換

en: Map
ja: リストに関数を適用

en: Map function to a list
ja: リストに関数を適用

en: Map function to a matrix
ja: 行列に関数を適用

en: Match Case
ja: 大文字と小文字を区別

en: Math font:
ja: 出力用フォント

en: Mathematical Symbols
ja: 数学記号

en: Matrix
ja: 行列

en: Matrix map
ja: 行列に関数を適用

en: Matrix name:
ja: 変数名：

en: Matrix:
ja: 行列：

en: Maxima input
ja: 入力文字列

en: Maxima is calculating
ja: 処理中

en: Maxima is ready for input.
ja: 入力できます

en: Maxima package (*.mac)|*.mac
ja: バッチファイル (*.bat, *.mac)|*.bat;*.mac

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|Lisp package (*.lisp)|*.lisp|All|*
ja: Maxima パッケージ (*.mac)|*.mac|Lisp パッケージ (*.lisp)|*.lisp|すべてのファイル (*.*)|*

en: Maxima program:
ja: Maxima本体のパス：

en: Maxima questions
ja: 条件不足時のMaximaの質問

en: Maxima started. Waiting for connection...
ja: Maximaと接続しています

en: Mean Difference Test...
ja: 母平均の差の検定...

en: Mean Test...
ja: 母平均の検定...

en: Mean...
ja: 平均値...

en: Mean:
ja: 比較する値：

en: Median...
ja: 中央値...

en: Merge Cells
ja: セルの結合

en: Merge Cells	Ctrl+M
ja: セルの結合	Ctrl+M

en: Merge the text from two input cells into one
ja: 2つの入力セルの内容を1つにまとめる

en: Mismatched parenthesis
ja: 括弧の対応が間違っています

en: Modulus
ja: モジュラス

en: Name:
ja: 変数名：

en: New
ja: 新規作成

en: New	Ctrl+N
ja: 新規作成	Ctrl+N

en: New document
ja: 新しいドキュメントの作成

en: New variable:
ja: 新変数：

en: Next Command	Alt+Down
ja: 履歴から入力（次）	Alt+Down

en: No matches found!
ja: 一致する文字列がありません

en: Normality Test...
ja: 正規性の検定...

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Not a valid matrix dimension!
ja: 有効な行列の次元ではありません！

en: Not a valid number of equations!
ja: 有効な方程式の数ではありません!

en: Num. deg:
ja: 分子の最高次数：

en: Number of equations:
ja: 方程式の数：

en: Numbers
ja: 数値

en: Old variable:
ja: 旧変数：

en: One sample t-test
ja: t検定

en: Online tutorials
ja: ブラウザでチュートリアルのページを開く

en: Open
ja: 参照

en: Open Recent
ja: 最近開いたファイル

en: Open a cell when Maxima expects input
ja: Maximaが入力を待機しているときセルを開く

en: Open a document
ja: ドキュメントを開く

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Open document
ja: 開く

en: Open matrix
ja: ファイルを開く

en: Opening file
ja: ファイルを開く

en: Options
ja: オプション

en: Outdated cells
ja: 再入力する前の出力

en: Output labels
ja: 出力ラベル

en: P&ade Approximation...
ja: Pade近似(&A)...

en: Pade approximation
ja: Pade近似

en: Pade approximation of a Taylor series
ja: テイラー級数を有理式で近似

en: Pagebreak
ja: 改ページ

en: Parallel to
ja: 平行

en: Parsing output
ja: 出力しています

en: Partial &Fractions...
ja: 部分分数分解(&F)...

en: Partial fractions
ja: 部分分数分解

en: Parts of the document will not be loaded correctly!
ja: ドキュメントの一部は正確に読み込まれないでしょう！

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste	Ctrl+V
ja: 貼り付け	Ctrl+V

en: Paste from clipboard
ja: 貼り付け

en: Paste text from clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Perpendicular to
ja: 垂直

en: Piechart...
ja: 円グラフ...

en: Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
ja: メニューバーの「編集」から「設定」ダイアログを開き、wxMaximaを設定してください

en: Please restart wxMaxima for changes to take effect!
ja: 変更を有効にするにはwxMaximaを再起動する必要があります

en: Plot &2d...
ja: &2次元プロット...

en: Plot &3d...
ja: &3次元プロット...

en: Plot &Format...
ja: プロットエンジンの変更(&F)...

en: Plot 2D
ja: 2次元プロット

en: Plot 2D...
ja: 2次元プロット...

en: Plot 3D
ja: 3次元プロット

en: Plot 3D...
ja: 3次元プロット...

en: Plot format
ja: プロットエンジン

en: Plot in 2 dimensions
ja: 2次元プロット（同時に複数の関数を表示可能）

en: Plot in 3 dimensions
ja: 3次元プロット（同時に表示できる関数は１つまたは３つ）

en: Point:
ja: 値の入力：

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Polynomial 1:
ja: 多項式 1：

en: Polynomial 2:
ja: 多項式 2：

en: Portuguese (Brazilian)
ja: ポルトガル語（ブラジル）

en: Precision
ja: 表示桁数

en: Preferences...	Ctrl+,
ja: 環境設定…	Ctrl+,

en: Previous Command	Alt+Up
ja: 履歴から入力（前）	Alt+Up

en: Print
ja: 印刷

en: Print document
ja: 印刷

en: Product
ja: 総乗

en: Product sign
ja: 総乗記号

en: Re-evaluate all cells above the one the cursor is in
ja: カーソルがあるセルより上にある全てのセルを再評価

en: Read Matrix...
ja: 行列のファイル...

en: Reading Maxima output
ja: 処理が終了しました

en: Ready for user input
ja: 入力可能

en: Recall next command from history
ja: 入力履歴のコマンドを古いものから順に表示します

en: Recall previous command from history
ja: 入力履歴のコマンドを新しいものから順に表示します

en: Rectform
ja: 複素関数展開

en: Redo	Ctrl+Y
ja: やり直す	Ctrl+Y

en: Redo last change
ja: 一番新しい入力をやり直す

en: Reduce (tr)
ja: 結合 (tri)

en: Reduce trigonometric expression
ja: 三角関数(sin,cos)，双曲線関数(sinh,cosh)の積を一つの関数にまとめる

en: Remove All Output
ja: 全ての出力をクリア

en: Remove output from input cells
ja: 全ての出力をクリア

en: Replace All
ja: 全て置換

en: Replaced %d occurrences.
ja: %d箇所を置換しました

en: Replacement:
ja: 置換文字列：

en: Report bug
ja: バグの報告

en: Restart Maxima
ja: ラベル番号をリセット

en: Right arrow
ja: 右矢印

en: Risch Integration...
ja: Risch積分...

en: Roots of &Polynomial
ja: 解を小数で求める(&P)

en: Roots of Polynomial (bfloat)
ja: 解を浮動小数点で求める

en: Rows:
ja: 行数：

en: Russian
ja: ロシア語

en: Sample 1:
ja: 標本１（リスト/行ベクトル）：

en: Sample 2:
ja: 標本２（リスト/行ベクトル）：

en: Sample:
ja: 標本（リスト/行ベクトル）：

en: Save
ja: 設定の保存

en: Save Animation...
ja: アニメーションを保存する...

en: Save As
ja: 名前をつけて保存

en: Save As...	Shift+Ctrl+S
ja: 名前を付けて保存...	Shift+Ctrl+S

en: Save Image...
ja: 画像として保存...

en: Save Selection to Image
ja: 選択範囲を画像として保存

en: Save Selection to Image...
ja: 選択範囲を画像として保存...

en: Save animation to file
ja: アニメーションの開始

en: Save document
ja: 上書き保存

en: Save document as
ja: 名前を付けて保存

en: Save selection from document to an image file
ja: 選択範囲を画像として保存

en: Save selection to file
ja: 画像として保存

en: Save style to file
ja: スタイルの保存

en: Saving failed.
ja: 保存できませんでした

en: Saving successful.
ja: 正常に保存しました

en: Saving...
ja: 保存しています...

en: Scatterplot
ja: 散布図

en: Scatterplot...
ja: 散布図...

en: Section
ja: セクション

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select All	Ctrl+A
ja: 全て選択	Ctrl+A

en: Select Maxima program
ja: Maximaプログラムの選択

en: Select Subsample
ja: 標本抽出

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select math display algorithm
ja: 数式の出力形式を選択してください

en: Selecting a part of an output and right-clicking on the selection will bring up a menu with convenient functions that will operate on the selection.
ja: 出力結果を選択して右クリックすると、メニューが表示されます。その中には必要最小限のコマンドが入っており、その選択した部分に対して実行できます。

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Series
ja: テイラー展開

en: Series...
ja: テイラー展開...

en: Server started
ja: サーバーが開始しました

en: Set Zoom
ja: 指定倍率で表示

en: Set bigfloat &Precision...
ja: bigfloat の精度を設定...

en: Set fixed font in text controls.
ja: テキスト入力ボックスで固定幅フォントを使用

en: Set plot format
ja: プロットに使うソフトの変更

en: Set zoom to 100%
ja: 100%の倍率で表示

en: Set zoom to 120%
ja: 120%の倍率で表示

en: Set zoom to 150%
ja: 150%の倍率で表示

en: Set zoom to 200%
ja: 200%の倍率で表示

en: Set zoom to 300%
ja: 300%の倍率で表示

en: Set zoom to 80%
ja: 80%の倍率で表示

en: Setup atvalues for solving ODE with Laplace transformation
ja: 連立微分方程式の特殊解を求める際の初期条件を設定

en: Setup modulus computation
ja: モジュラス（法）を設定します

en: Show &Definition...
ja: ユーザー定義関数を表示(&D)...

en: Show &Functions
ja: ユーザー定義関数名をリスト表示(&F)

en: Show &Tips...
ja: ヒントを表示(&T)...

en: Show &Variables
ja: ユーザー定義変数をリスト表示(&V)

en: Show a tip
ja: ヒントを表示

en: Show all commands similar to:
ja: コマンド名に含まれる文字列：

en: Show an example for the command:
ja: 使用例を見たいコマンド名：

en: Show an example of usage
ja: コマンドの使用例を表示

en: Show commands similar to
ja: コマンドを探す

en: Show defined functions
ja: ユーザー定義関数名をリスト表示

en: Show defined variables
ja: ユーザー定義変数をリスト表示

en: Show definition of a function
ja: 関数名を指定してユーザー定義関数を表示

en: Show function template
ja: コマンドの補完

en: Show long expressions in wxMaxima document.
ja: wxMaximaのドキュメントで出力に時間がかかる式も表示

en: Show long expressions:
ja: 出力に時間がかかる式も表示：

en: Show the definition of function:
ja: 表示する関数名の入力

en: Show wxMaxima help
ja: wxMaximaのヘルプを表示

en: Simplify
ja: 式の整理

en: Simplify &Radicals
ja: 関数の整理(&R)

en: Simplify (r)
ja: 関数の整理

en: Simplify (tr)
ja: 変形 (tri)

en: Simplify Expression
ja: 式の整理

en: Simplify an expression containing factorials
ja: 階乗を含む有理式を整理

en: Simplify expression containing radicals
ja: 式中の関数も含めて整理（三角関数は文字定数として扱われます）

en: Simplify rational expression
ja: 式および関数の引数を整理（式中の関数自体は文字定数として扱われます）

en: Simplify trigonometric expression
ja: 三角関数をsinとcosの関数，双曲線関数をsinhとcoshの関数に変形

en: Solution:
ja: 一般解：

en: Solve
ja: 方程式

en: Solve &Algebraic System...
ja: 連立高次方程式の解を求める(&A)...

en: Solve &Linear System...
ja: 連立一次方程式を解く(&L)...

en: Solve &ODE...
ja: 微分方程式を解く(&O)...

en: Solve (to_poly)...
ja: 高次方程式の解を求める...

en: Solve ODE
ja: 微分方程式

en: Solve ODE with Lapla&ce...
ja: 連立微分方程式を解く(&C)...

en: Solve ODE...
ja: 微分方程式...

en: Solve algebraic system
ja: 連立高次方程式

en: Solve algebraic system of equations
ja: 連立高次方程式の近似解（可能であれば厳密解）を求める

en: Solve boundary value problem for second degree ODE
ja: 2階微分方程式の一般解に境界条件を適用

en: Solve equation(s)
ja: 解の公式から厳密解を求める

en: Solve equation(s) with to_poly_solve
ja: 高次方程式の近似解を小数で求める

en: Solve initial value problem for first degree ODE
ja: 1階微分方程式の一般解に初期条件を適用

en: Solve initial value problem for second degree ODE
ja: 2階微分方程式の一般解に初期条件を適用

en: Solve linear system
ja: 連立一次方程式

en: Solve linear system of equations
ja: 連立一次方程式を解く

en: Solve ordinary differential equation of maximum degree 2
ja: Maximaが対応しているのは2階常微分方程式までです

en: Solve ordinary differential equations with Laplace transformation
ja: 連立微分方程式を解く （関数は変数名を明示する必要があります 例：f(x)）

en: Solve...
ja: 方程式を解く...

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Special constants
ja: 数学定数（ギリシャ文字以外）

en: Start Animation
ja: アニメーションの開始

en: Start or Stop animation
ja: アニメーションの開始・停止

en: Starting Maxima process failed
ja: Maximaプロセスを開始できませんでした

en: Starting server failed
ja: サーバーを開始できませんでした

en: Statistics
ja: 統計処理

en: Statistics	Alt+Shift+S
ja: 統計処理	Alt+Shift+S

en: Strings
ja: 出力文字列

en: Style
ja: スタイル

en: Styles
ja: スタイル

en: Subsample...
ja: 標本（行ベクトル）抽出...

en: Subsection
ja: サブセクション

en: Subst...
ja: 部分式の置換...

en: Substitute
ja: 置換

en: Substitute...
ja: 式中の部分式を置換...

en: Subsubsection
ja: サブサブセクション

en: Sum
ja: 総和

en: Sum sign
ja: 総和記号

en: Symbols	Alt+Shift+Y
ja: 記号	Alt+Shift+Y

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Table of Contents	Alt+Shift+T
ja: 目次	Alt+Shift+T

en: Taylor series:
ja: テイラー級数：

en: Text
ja: テキスト

en: Text cell
ja: テキストセル

en: Text cell background
ja: テキストセルの背景色

en: Text equal to selection
ja: 選択部分と一致する文字列

en: The default port used for communication between Maxima and wxMaxima.
ja: MaximaとwxMaximaの通信に使用される既定のポート

en: There was an error in generated XML!
    
    Please report this as a bug.
ja: XMLの生成においてエラーが発生しました。
    
    この事象をバグとして報告していただければ幸いです。

en: Times:
ja: 微分回数：

en: Title
ja: タイトル

en: Title, section and subsection cells can be folded to hide their contents. To fold or unfold, click in the square next to the cell. If you shift-click, all sublevels of that cell will also fold/unfold.
ja: 「タイトルセル」，「セクションセル」，「サブセクションセル」は，そのセルよりも下位のセルを折りたたんで隠すことができます。セルの左上側にある正方形をクリックすることで「隠す／展開」の切り替えができます。Shiftを押しながらクリックすると，下位のセル全体に対して「隠す／展開」を行います。

en: To &Bigfloat
ja: 多倍長浮動小数点数(&Bigfloat)へ変換

en: To &Float
ja: 浮動小数点数へ変換(&F)

en: To Float
ja: 浮動小数点数へ変換

en: To Numeri&c	Ctrl+Shift+N
ja: 数値へ変換(&C)	Ctrl+Shift+N

en: To plot in polar coordinates, select 'set polar' in the Options entry for Plot2d dialog. You can also plot in spherical and cylindrical coordinates in 3D.
ja: ２次元プロットでは、Plot2dダイアログのオプションの中から「set polar」を選択することで極座標プロットで出力できます。また３次元プロットでは、Plot3dダイアログのオプションの中から「set mapping spherical」や「set mapping cylindrical」を選択することで球座標や円柱座標プロットで出力できます。

en: To put parentheses around an expression, select it, and press '(' or ')' depending on where you want the cursor to appear afterwards.
ja: セル内の式を選択し、「 ( 」または「 ) 」を押すことでその式をカッコで括ることができます。

en: To save the size and position of wxMaxima windows between session, use 'Edit->Configure' dialog.
ja: wxMaxima起動時のウィンドウサイズと位置を保持したい場合は、メニューバーの「編集」から「設定」ダイアログを開き、「前回のウィンドウサイズと位置を保持」にチェックを入れて下さい

en: To:
ja: 上端：

en: Toggle full screen editing
ja: 全画面表示の切り替え

en: Transpose a matrix
ja: 転置行列を求める

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Two sample t-test
ja: t検定

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Underlined
ja: 下線

en: Underscore converts to subscripts:
ja: アンダースコアを添字に変換：

en: Undo	Ctrl+Z
ja: 元に戻す	Ctrl+Z

en: Undo last change
ja: 一番新しい入力をリセット

en: Unfold All	Ctrl+Alt+]
ja: 全て展開する	Ctrl+Alt+]

en: Unfold all folded sections
ja: 全ての折りたたまれたセクションを展開

en: Upgrade
ja: ソフトウェアの更新

en: Upper bound:
ja: 上限：

en: Use centered dot character for multiplication
ja: 乗法記号を・に置き換える

en: User-defined labels
ja: ユーザー定義のラベル

en: Value:
ja: 関数の値：

en: Variable(s):
ja: 変数：

en: Variable:
ja: 変数：

en: Variables
ja: 変数

en: Variables:
ja: 変数：

en: Variance...
ja: 標本分散...

en: View
ja: 表示

en: Welcome to wxMaxima
ja: wxMaximaへようこそ

en: When applying functions with one argument from menus, the default argument is '%'. To apply the function to some other value, select it in the document before executing a menu command.
ja: メニューバーからコマンドを実行するとき、デフォルトの引数は「％」（直前の出力結果）です。他の引数（それ以前の出力結果）を使用するときは、それを選択してから実行して下さい。

en: Worksheet
ja: ワークシート

en: You can access the last output using the variable '%'. You can access the output of previous commands using variables '%on' where n is the number of output.
ja: 以前の出力結果が再び必要になる場合もあるでしょう。一番新しい出力結果を使う場合、「 % 」で代用できます。それより以前の出力結果を使う場合は、「%on」（nは使用する出力結果の番号です）で代用できます。

en: You can evaluate your whole document by using 'Cell->Evaluate All Cells' menu command or the appropriate key shortcut. The cells will be evaluated in the order they appear in the document.
ja: 全ての入力セルの内容を一度に評価することができます。メニューバーの「セル」から「全てのセルを評価」を実行するか、そのショートカットキーを押してください。セルは上から順に評価されます。

en: You can hide output part of cells by clicking in the triangle on the left side of cells. This works on text cells also.
ja: 「テキストセル」では，セルの左側の三角形をクリックすることでその内容を隠すことができます。

en: You can insert different types of 'cells' in wxMaxima documents using the 'Cell' menu. Note that only 'input cells' can be evaluated, while others are used for commenting and structuring your calculations.
ja: メニューバーの「セル」より，「入力セル」以外のセルを挿入することができます。ただし、それらのセルはドキュメントの体裁を整えるために使うものです。評価を行えるのは「入力セル」のみであることに注意して下さい。

en: You can select multiple cells either with a mouse - click'n'drag from between cells or from a cell bracket on the left - or with a keyboard - hold down Shift while moving the horizontal cursor - and then operate on selection. This comes in handy when you want to delete or evaluate multiple cells.
ja: 複数のセルを選択すれば、それらをまとめて削除または評価できます。複数のセルを選択するには、水平カーソル（またはセルの左側にあるカッコ）をクリックしたままドラッグ、もしくはShiftキーを押しながら矢印キーで水平カーソルを動かしてください。

en: You have version %s. Current version is %s.
    
    Select OK to visit the wxMaxima webpage.
ja: このwxMaximaのバージョンは %s です。最新のバージョンは %s です。
    
    OKを選択してwxMaximaのウェブページを開いてください。

en: Your changes will be lost if you don't save them.
ja: 保存しなければ、変更は失われます

en: Your version of wxMaxima is up to date.
ja: お使いのwxMaximaは最新版です

en: Zoom &In	Ctrl++
ja: 拡大(&I)	Ctrl++

en: Zoom Ou&t	Ctrl+-
ja: 縮小(&T)	Ctrl+-

en: Zoom in 10%
ja: 拡大率10%

en: Zoom out 10%
ja: 縮小率10%

en: [ unsaved ]
ja: [ 無題 ]

en: [ unsaved* ]
ja: [ 無題* ]

en: and
ja: かつ

en: empty
ja: 空集合

en: equivalent
ja: 同値

en: exists
ja: 存在

en: greater than or equal
ja: 以上

en: in
ja: 属する

en: intersection
ja: 共通部分

en: less or equal
ja: 以下

en: matrix[i,j]:
ja: 関数f(i,j)=

en: much greater than
ja: 非常に大きい

en: much less than
ja: 非常に小さい

en: not
ja: 否定

en: not subset
ja: 部分集合でない

en: not subset or equal
ja: 部分集合（等号付き）でない

en: or
ja: または

en: partial sign
ja: 偏微分

en: plus or minus
ja: プラスマイナス

en: proportional to
ja: 比例

en: subset
ja: 部分集合

en: subset or equal
ja: 部分集合（等号付き）

en: there is no
ja: 存在しない

en: to the power of 2
ja: 2乗

en: to the power of 3
ja: 3乗

en: union
ja: 和集合

en: unsaved
ja: [ 無題 ]

en: untitled
ja: 無題

en: wxMaxima configuration
ja: 設定

en: wxMaxima dialogs set default values for inputs entries, one of which is '%'. If you have made a selection in your document, the selection will be used instead of '%'.
ja: メニューからコマンドを実行するとき、ダイアログ画面が現れるものにはその入力欄に「％」（直前の出力結果を表す記号）があらかじめ入力されています。ただし、ドキュメント内に選択状態のものがある場合、「％」の代わりにそれが入力されます。

en: wxMaxima encountered an error loading
ja: 以下のファイルの読込みに失敗しました

en: xor
ja: 排他的論理和
